Barış Manço – Dönence | SayKoMedya

Barış Manço – Dönence


Barış Manço, 2 Ocak 1943 yılında Üsküdar, İstanbul’da dünyaya geldi. Şarkıcı, besteci, söz yazarı, filozof, TV programı yapımcısı, Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu rock türünün kurucuları arasından biri… Saymakla bitmez Barış Manço. O bir efsane, yeri asla doldurulamayacak bir adam. Adam gibi Adam. Galatasaray Lisesinde başladı müzikle olan başlangıcı. Yüksek öğrenimini Belçika Kraliyet Akademisi’nde tamamladı. 200’ün üzerinde bestelediği şarkıları, kendisine 12 altın, 1 platin albüm ve kaset ödülü kazandırdı. Şarkıların bir bölümü daha sonra Flemenkçe, Almanca, Fransızca, Bulgarca, Arapça, İngilizce, İbranice, Yunanca ve Japonca olarak yorumlandı ve Barış Manço bazı şarkılarını günlük hayatından aldı. “Domates, Biber, Patlıcan”, buna bir örnektir. Hazırlamış olduğu televizyon programlarıyla dünyanın pek çok ülkesine gitmiş ve bu nedenle “Barış Çelebi” olarak adlandırılmıştır.

Devlet konservatuarı klasik Türk Sanat Müziği hocası, sanatçı ve yazar Rikkat Uyanık ve Hakkı Manço çiftinin ikinci çocuğu olan Mehmet Barış Manço, 2 Ocak 1943 tarihinde Üsküdar Zeynep Kamil Hastanesinde doğdu. 2. Dünya savaşı yıllarında olduğundan dolayı ailesi Mehmet Barış adını verdi. Dört çocuklu ailede Savaş, İnci ve Oktay adlarında üç kardeşi vardı. Konservatuvardaki çalışması sırasında Zeki Müren’in de hocalığını yapan Rikkat Uyanık, daha sonraları Barış Manço’yla birlikte tv programlarına katıldı. Şarkı söyledi. Aile kökenleri İstanbul’un fethinden sonra Konya’dan Selanik’e göç etmiş ve savaş yıllarındaki zorluklar sebebiyle 1. Dünya Savaşı sırasında İstanbul’a göç etmişlerdi. Üç yaşındayken anne ve babasının ayrılmasından sonra, Barış Manço babası ile birlikte yaşamaya başladı. Çok sık ev değiştirdiler. Cihangir, Üsküdar, Kadıköy ve kısa bir süre için de Ankara’da yaşadı. İlkokula abisi Savaş ve ailenin en küçük ferdi olan kız kardeşi İnci’nin de okuduğu Kadıköy Gazi Mustafa Kemal İlkokulunda başladı. 4. sınıfı Ankara Maarif Kolej,nde okudu ve İlkokulu Kadıköy’de başladığı okulda tamamladı. Galatasaray Lisesinin orta bölümüne yatılı olarak devam etti. 1957’de amatör olarak müzikle ilgilenmeye başladı. 4 Mayıs 1959’da babasının ölümü üzerine Galatasaray Lisesinden ayrılarak eğitimini Şişli Terakki Lisesi’nde tamamladı.

Barış Manço, çocukluğumdan beri, beni müthiş etkileyen, her parçasında hayatımdan bir kesiti hatırladığım yegane sanatçılardan biridir. Sanatçılığın çok ötesinde, benim için büyük önemi olan, yeri asla doldurulamayacak bir kişiliktir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.