Bee Gees – Stayin' Alive | SayKoMedya

Bee Gees – Stayin’ Alive


Bee Gees, 1960’larda soft rock, 1970’lerde disko müzikte büyük sükse yapmış, müzik dünyasının gelmiş geçmiş en başarılı gruplarından biridir. Barry, Robin ve Maurice adlı üç kardeş, İngiltere doğumlu, Avustralya’da büyümüş ve ABD’de üne kavuşmuş grup elemanlarıdır. 1977 yılında Dünya Müzik Ödülleri tarafından 1977 yılının Efsane Ödülüne layık görülmüştür. Grubun üyesi Maurice Gibb 12 Ocak 2003, Robin Gibb 20 Mayıs 2012 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

Bee Gees yedi kez Grammy ödülü kazanmış, albüm ve single satışları 225 milyonu geçerek onları en çok satanlar listesine sokmuştur.

Bugüne kadar 180 milyon adet albüm satan ve çoğunlukla Amerikalı sanılan Bee Gees aslında Avustralya’da kurulmuş bir İngiliz müzik topluluğudur. İsmi Gibb Kardeşlerin (The Brothers Gibb) İngilizce söylenişinden türemiştir. Vokallerde Barry Gibb, Robin Gibb, gitar ve klavyede ise Maurice Gibb yer almıştır. Seslendirdikleri şarkıların büyükçe bir bölümünü kendileri yazmışlar ve kolayca ayırt edilebilen ses renkleri ile özgün bir yer edinmişlerdir. Çocukluklarında akranları sinemaya gidip dondurma yerken onlar şarkı söyleyip bir albüm çıkarmaya uğraşmışlar ve 1963’te Avustralya’da ilk albümlerini yaptıktan bir yıl sonra “Spicks and Specks” şarkısı 1 numaraya yerleşmiştir. 60’lı yıllar grubun yükselişe geçtiği yıllardır. “Massachusetts”, “Words”, “I’ve Gotta Get a Message to You” gibi klasikleşen parçaları bu döneme aittir. John Travolta’nın oynadığı “Cumartesi Gecesi Ateşi” filminde seslendirdikleri “Stayin’ Alive”, “How Deep Is Your Love” ve “Night Fever” şarkılarının yer aldığı albüm, 30 milyon adet satarak Beatles’dan sonra “en çok satan topluluk” ünvanını onlara kazandırmıştır. 80’li yılların disco müziğinde çok özel bir yere sahip olan Bee Gees’in “How Deep Is Your Love” isimli şarkısı bugüne kadar 400 farklı şarkıcı tarafından seslendirilmiştir. 2003 yılında Bee Gees üyelerinden Maurice Gibb bir bağırsak hastalığı sonucunda vefat etmiştir.

Kaynak:http://www.msxlabs.org/forum/muzik-ww/24328-the-bee-gees.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.