Bob Marley – Iron Lion Zion | SayKoMedya

Bob Marley – Iron Lion Zion


Bob Marley, efsane reggae sanatçısı olup, 130’un üzerinde plağı ve her biri dillere destan olmuş yüzlerce şarkısı bulunmaktadır. Gerçek adı Robert Nesta Marley olan sanatçı, 6 Şubat 1945 tarihinde Jamaika‘da dünyaya gelmiştir.

5 yaşındayken, annesi, Kingston’a taşınmaya karar vermiş, orada Bob ve ailesi, yaşamları boyunca Bob’un en iyi arkadaşlarından biri olan Bunny Livingston ve ailesi ile birlikte yaşamışlar. Bob ve Bunny, o yıllardan beri müzikle uğraşmışlar.

1978’de Afrika insanına yapılan insancıl yardımlara destek olduğu için, “Birleşmiş Milletler Barış Madalyası” Bob Marley‘e verilmiştir. Bu ödülü aldığı yıl, insancıl yardım amacıyla Jamaika‘da konser vermiştir. Uluslararası alanda müzisyenliğiyle kabul gören Marley, insani yönüyle de büyük hayranlık ve takdir toplamıştır. Yaptığı “I Shot The Sheriff” ve “Get Up, Stand Up” şarkıları yıllar sonra ünlü sanatçı Eric Clapton tarafından tekrar düzenlenmiştir. 11 Mayıs 1981 tarihinde deri kanseri nedeniyle hayata gözlerini gözlerini yummadan 1 ay kadar önce ülke kültürüne katkılarından dolayı Jamaika‘nın en büyük ödülü olan MERİT verilmişti ama bu ödülü almaya ömrü yetmedi. Bob Marley, unutulmaz eserleri, büyük bir manevi değer taşıyan yardım çalışmaları ve dimdik ayakta duran adıyla dünya müziğinin en önemli efsanelerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.