Fotoğraf Çekim Modları-1 | SayKoMedya

Fotoğraf Çekim Modları-1

30.04.2013-cekim-modlar

Fotoğraf Çekim Modları-1

Fotoğraf makinelerinin üzerinde fotoğraf çekim modlarını seçmemize yarayan bir mod kadranı bulunur. Fotoğraf makinesinin manuel ve otomatik ayarlarını yaparken, bu kadrandan faydalanırız. Mesela bütün fotoğraf makinelerinde bulunan ve yeşil ya da fotoğraf makinesi imleciyle gösterilen bir işaret vardır. Bu işaretin anlamı tam otomatik demektir. Yani bu modu kullandığımızda makine bütün ayarları kendisi yapar. Özellikle fotoğraf çekmeye yeni başlayan kullanıcıların çok sık tercih ettikleri, ancak profesyonel fotoğraf çekmeyi amaç edinen kullanıcıların kendilerini geliştirme adına bir şey yapamadıkları, dolayısıyla çok fazla tercih etmedikleri bir moddur.

P modunda fotoğraf makinesi, enstantane ve diyaframı kendisi belirliyor ve biz ancak iso değerine müdahale edebiliyoruz. P modunda bir diğer özellik ise program kaydırma özelliğidir. Örnek olarak P modunda bir fotoğraf çekiyoruz ve makinemiz bize 1/800 enstantane ve 10 diyafram gibi bir değer verdi. Biz bu durumda, bu ayarları değiştirmek ve aradaki orantıyı da bozmamak istiyoruz. Bunu yapmak için ilgili çark çevrildiğinde enstantane değişir ve diyafram da ona uygun hale gelir. Diğer çarkı çevirdiğimizde ise diyafram değişir ve enstantane ona uygun bir değer gösterir.

enstantane-oncelikli-modTv ya da S modu, enstantane öncelikli, yani perde hızı öncelikli bir moddur (Shutter Priority/Time Value). Yani makinemizle bir fotoğraf çekmek istediğimiz zaman enstantane değerini biz belirleriz. Seçilen enstantane değerine gore en uygun diyafram değerini ise makinemiz belirler. Enstantane öncelikli modu, farklı nedenlerle tercih etmemiz mümkün. Çektiğimiz objenin hareketini devam ettirmek ya da dondurmak için bu modu kullanırız. Örnek vermek gerekirse, bir akarsuyun hareketini devam ettirmek için düşük bir enstantane kullanmak zorundayız. Bu durumda perde daha yavaş açılıp kapanacak ve fotoğrafımızdaki akarsuyun bir tül gibi akıyormuş hissini vermemizi sağlayacaktır. Eğer akarsudaki damlacıkları görmek istiyorsak yüksek bir enstantane kullanmamız gerekir. Bu durumda, perde çok hızlı açılıp kapanacağından, akarsu damlacıkları da net olarak fotoğrafımıza yansır. Fotoğraf makinemiz, belirlediğimiz enstantane değerine uygun diyafram üretemiyorsa, bir uyarı ışığıyla bizi bilgilendirir. Bu durumda enstantane ya da iso değerini değiştirmemiz gerekir.

diyafram-oncelikli-modA ya da Av (Aperture Priority/Aperture Value), diyafram öncelikli bir moddur. Bu modu kullanırken, tıpkı enstantanede olduğu gibi diyafram değerini kendimiz belirleriz. Örnek vermek gerekirse diyafram değerini 5.6 olarak verdiğimizde, makinemiz bize, girdiğimiz diyafram değerine uygun bir enstantane değeri belirler. Diyafram öncelikli mod, alan derinliğini artırmak ya da azaltmak için kullanılır. Diyafram değeri küçüldükçe, objektiften geçen ışık miktarı daha fazla olur, değer büyükçe makinemize giren ışık azalır. Fotoğrafını çekeceğimiz bir objenin arka planının flu çıkmasını istiyorsak açık bir diyafram kullanmalıyız, yani küçük bir değer. Objenin arka planının da net olmasını istiyorsak diyafram değerimiz bu durumda yüksek olmalıdır. Yani yüksek değer, kısık bir diyafram demektir.

Fotoğraf makinesi kullanıcılarının, diyafram ya da enstantane öncelikli modlarda bol miktarda fotoğraf çekmeleri, kendilerini oldukça geliştirmelerini sağlayacaktır.

Açık diyafram (Düşük değerli diyafram)

 

 

yuksek-enst

Yüksek enstantane değeri

 

 

nd-filter

Düşük enstantane değeri (nd filtre ile)

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.