Fotoğraf Çekim Modları-2 | SayKoMedya

Fotoğraf Çekim Modları-2

manuel mode

Fotoğraf Çekim Modları-2

M (manuel) mod: Full manuel modun en büyük özelliği, makinenin bize herhangi bir teknik veri vermemesidir. Yani bu modda enstantane, diyafram, iso(asa) gibi bütün teknik değerleri biz belirliyoruz. Dolayısıyla, Manuel modu, biraz tecrübe kazandıktan sonra kullanılacak bir mod olarak düşünebiliriz. Örnek vermek gerekirse hangi enstantanede hangi diyafram değeri uygun olur? Ya da hangi diyaframda, hangi enstantane değeri verilmelidir. Kısacası bu ikilinin, hangi değerlerde daha iyi bir fotoğraf vereceği tecrübesini edindikten sonra kullanılabilecek bir moddur. Yeni başlayan kullanıcıların, M modunu kullanabilmeleri için, fotoğraf denemelerinde, çektikleri fotoğrafların data bilgilerini değerlendirerek, beğendikleri ya da çok beğendikleri fotoğrafların teknik verilerine ulaşıp, bu fotoğrafı nasıl elde ettikleri sonucunu gözden geçirmeleri önerilmektedir. Bu denemeler, yeni başlayan kullanıcılara her fotoğraf çektiklerinde daha iyi sonuç elde etmelerini sağlayacaktır.

 

bulbmod1

Full manuel moddan bahsederken, hemen yeri gelmişken söyleyelim. Bir de bulb modu dediğimiz bir mod vardır. Fotoğraf makinelerinde üreticiler enstantane değerleri koyarlar. Bu enstantane değerlerinin en düşüğü genelde 30 saniyedir. Yani fotoğraf makinesinin perdesi en fazla 30 saniye açık kalır. Ancak bizim çekeceğimiz fotoğrafta 30 saniye bize yetmiyor ve perdenin daha uzun süre açık kalmasını istiyoruz. İşte burada bulb modu devreye girer. Bulb modu full manuel moddan ulaşabileceğimiz bir ayar. Fotoğraf makinesi M modundayken enstantane çarkı çevrildiğinde en düşük değer olan 30 saniyeye gelir. Aynı yöne tekrar çevirince ise bulb modu devreye girer. Bulb modunda fotoğraf çekmek için deklanşöre basıldığında, parmağımızı tekrar çekene kadar perde açık kalır. Yani burada süreyi biz belirleriz. Ancak bu tür fotoğraf çekimlerinde makinenin titremesi, kötü fotoğraflar ve istenmeyen sonuçlara neden olacağından, bulb modunda mutlaka tripod ve uzaktan kumanda kullanılması tavsiye edilmektedir.

Fotoğraf makinesinde mod kadranında görüleceği üzere bazı şekiller bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse, portre, makro, hareketli çekim ve benzerleri olmak üzere, fotoğraf makinesi üreticilerinin çekilecek fotoğrafın özelliğine göre seçilecek, hazır modlar dediğimiz modlar vardır. Bu modlar, gerekli durumlarda kullanılmak üzere ayar gerektirmeden mod seçimi yaparak fotoğraf çekmemizi mümkün kılmaktadır. Acil bir çekim yapmak istediğimizde, varsayalım hareketli bir objeyi fotoğraflamak istersek,  ayar yapmamıza fırsat olmadığı durumlarda, makinemizde hareketli modu seçerek kullanılması oldukça önem taşımaktadır.

Bulb modu kullanılarak elde edilmiş fotoğraflardan örnekler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.