Fotoğrafta Beyaz Ayarı-1 | SayKoMedya

Fotoğrafta Beyaz Ayarı-1

WHITEBALANCEFotoğrafta Beyaz Ayarı-1

Beyaz ayarı, dijital fotoğraf makineleri ile birlikte fotoğrafçılığa giren birkaç terimden biridir. Çekilen objelerin ya da nesnelerin bize tam olarak doğal renklerini almamız için gerekli olan bir ayardır.

Ancak beyaz ayarına geçmeden once kelvinin ne olduğunu bilmemizde yarar var. Kelvin, ışığın renk ısısıdır. 0-20000 arasında değerlere sahiptir. Her ortamda ışığın rengi değiştiği için, kelvin değerleri de değişmektedir. Fotoğrafçılıkta genellikle 1000-10000 arasında kelvin değerleriyle karşılaşılmaktadır. Kelvin değerleri aşağıya doğru indikçe, renkler sarı ve kırmızı tonlara doğru kayar. Yukarı doğru çıktıkça mavi ya da daha yeşilimsi tonlara doğru kaymaktadır.

beyaz-dengesi-6


 

kelvin-table21Kelvinde 5500 değer, genelde gün ışığı kelvini olarak bilinir. Yani gün ortasında, güneşin tam tepede olduğu zamanki ışık değerini verir. Bunun yanında mum alevinin ışık değeri ise 2000 kelvin civarındadır. Aynı şekilde bulutlu bir havada, gökyüzünün verdiği kelvin değeri de yaklaşık 10000 olarak bilinmektedir. Kelvin değerlerini biliyor olmamız, doğru beyaz ayarını yapmamız ve fotoğrafını çekeceğimiz obje ya da manzara renklerinin tam olarak fotoğrafımıza yansıması konusunda oldukça önemlidir. Beyaz ayarı, değişik renklerdeki yanyana bulunan evlerin ya da yanyana farklı renklerdeki objelerin doğal renkleriyle fotoğrafta görünmesini sağlar. Bu durum, farklı renkler değil de tek renk bile olsa geçerlidir.

Gelişmiş fotoğraf makinelerinin beyaz ayarı menülerinde genel olarak otomatik white balance (WB) bulunur. Bu ayarı tercih ettiğimizde, seçimi makineye bırakmış oluruz. Güneşli, gölgeli, bulutlu, lamba ışığı gibi birçok  seçenek  mevcuttur. Ayrıca kelvin değerini kendimiz girebileceğimiz bir alan vardır. Bu ayarları, kapalı bir ortama uygun değerlerde kendimiz ayarladığımızda ve bu şekilde dışarıda, bu ayarlara göre fotoğraf çekimi yaptığımızda, arada renk sapmaları olacaktır. Bu yüzden fotoğraf çekmeden önce makinenin hangi beyaz ayarında olduğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Özellikle yine  fotoğraf çekmeden önce, eğer makinemizin beyaz ayarı otomatik konumda değilse, seçmeli bir kısımdaysa, tekrar kontrol edip, bulunduğumuz ortamın ışık şartlarına uygun ayarı yapmamız gerekir.

Beyaz ayarı ile ilgili fotoğraf örnekleri

wb4

wb6

WhiteBalance_banner

WhiteBalanceVariation

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir