Fotoğrafta Beyaz Ayarı-2 | SayKoMedya

Fotoğrafta Beyaz Ayarı-2

beyaz-dengesi-nedir00Fotoğrafta beyaz ayarı-2

Bu yazımızda sizlere beyaz ayarının uygulama aşamalarından söz edelim. Otomatik beyaz ayarı, bir çok makinede doğru sonuçlar vermektedir. Özellikle tek ışık kaynağıyla aydınlatılmış ortamlarda, otomatik beyaz ayarı genelde çok doğru sonuçlar verir. Bu nedenle farklı bir ayar seçeneğine gerek yoktur.

İkinci seçenek, tugsten beyaz ayarı dediğimiz, fotoğraf makinelerinde genelde akkor lamba ile gösterilen bir ayardır. Bu ışık tonu, genelde sıcak bir ton olarak fotoğrafımıza yansır. Eğer insan objesi çekiyorsak, ya da akşam üzeri güneş batışı, başka bir örnekte ise iç mekanlarda sarı tonların, kırmızı tonların ağırlıklı olmasını istediğimiz bir fotoğraf çekeceksek bu ayarı tercih etmemiz mümkün.

Floresan lambalar da günümüzde sık kullanılan ve fotoğraf çekerken çok sık karşılaştığımız bir ışık türüdür. Genelde verdiği tonlar açık yeşil tonlarınır. Bunları insan gözü farkedemez. Ancak fotoğrafta belirgin bir şekilde bu durum ortaya çıkmaktadır. Bunu dengelemek için de makinemizden floresan işaretli beyaz ayarını seçmemiz gerekmektedir. Bu durumda fotoğrafımız daha normal tonlara doğru kayacaktır.

Quick-Explaination-of-White-Balance-SettingBir diğer beyaz ayarı seçeneği de gün ışığı. Gün ışığının kelvin derecesi genelde 5000, 5500 ve 6000 arasındadır. Dış mekanda gün içerisinde, güneşin tepede olduğu zaman diliminde fotoğraf çekerken, makinemizde bu ayarı seçmemiz gerekir.

Fotoğraf makinemizde kullandığımız bir diğer beyaz ayarı da flashlı çekimlerde kullandığımız beyaz ayarıdır. Burada makinenin flashı açıldığı zaman, kendi kompakt flashı açıldığında ya da tepe flashı takıldığı zaman, makine otomatik olarak flashı algıladığı için, direkt olarak flashın verdiği 5000, 5500 kelvin skalasındaki renk tonunu bize verecektir.

Bir diğer önemli beyaz ayarı seçeneği de, bulutlu havalarda ve gölgede fotoğraf çekerken ortaya çıkmaktadır. Direkt güneş ışığını almadığımız gölgeli bir ortamda renkler beyazdan biraz daha mavi tonlara doğru kayar. Bu durumda fotoğraf makinemizden uygun beyaz ayarını seçtiğimizde, ki bu genelde fotoğraf makinelerinde bulut işaretiyle ya da gölgede kalmış bir ev işaretiyle gösterilmektedir. Seçildiğinde ise daha doğru renklerde fotoğraf elde etmemiz mümkün olacaktır.

Picture-4En son yöntem de kelvin değeridir. Kelvin değerini kendimiz girebilmemiz için, fotoğrafçılık konusunda biraz tecrübe sahibi olmamız gerekmektedir. Hangi kenvin değerinin, hangi renk sıcaklığına karşılık geldiğini çok iyi öğrendikten sonra uygulanabilecek bir yöntemdir. Bunu anlamak için değişik kelvin değerlerinde farklı fotoğraflar elde ederek, bu ayarın fotoğrafta ne gibi etkiler oluşturduğunu deneyerek izlemek, tecrübe sahibi olmak konusunda oldukça önemlidir.

Beyaz ayarı dengesiyle oluşturulan fotoğraf örnekleri

awb02_Ptuts_tips_JA

Kelvin-Tutorial-CIUAN1

white-balance-3

white-balance-comparison

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir