Fotoğrafta Alan Derinliği – 1 | SayKoMedya

Fotoğrafta Alan Derinliği – 1

objektif2Fotoğrafta alan derinliği – 1

Fotoğrafta üçüncü boyut nasıl elde edilir, üçüncü boyut fotoğrafımıza ne gibi katkılar sağlar bunlardan söz edelim. Fotoğraf, bilindiği gibi 2 boyutludur, yani genişlik ve yüksekliği bulunmaktadır. Yapacağımız çeşitli ayarlarla fotoğrafa üçüncü boyutu kazandıracağız. Derinlik hissini fotoğrafımızda oluşturduğumuz zaman, üçüncü boyut ortaya çıkacaktır ve daha etkili, daha farklı, sıradan olmayan bir fotoğraf elde etmiş olacağız. üçüncü boyutu fotoğrafımıza kazandırmak için, derinlik hissinden faydalanıyoruz. Çeşitli araç ve ayarlarla, yani kullandığımız objektiflerle, diyafram aralığıyla ve objeyle aramızda olan mesafeyle, bir de kullandığımız ışıkla fotoğrafımıza üçüncü boyutu katıyoruz.

derinlik15Bir fotoğrafa baktığımız zaman eğer objeyle arka planı birbirinden ayırt edebiliyorsak, bu fotoğrafta derinlik hissi vardır, bu fotoğrafta üçüncü boyut vardır diyebiliriz. Yani önde çektiğimiz objeyle, arkadaki fon birbirine yapışmamıştır, içiçe geçmemiştir, Dolayısıyla ön planda çektiğimiz objeyi vurgulayarak derinlik hissini ön plana çıkarmış ve bu fotoğrafa üçüncü boyutu katmış oluyoruz.

Fotoğrafa üçüncü planı katarken, 3 unsurdan faydalanırız. Bunlardan bir tanesi kullandığımız objektiflerdir. Eğer tele objektif kullanıyorsak, çektiğimiz objeyle arka plan arasında oldukça uzun bir mesafe oluşacaktır. Dolayısıyla derinlik hissi ortaya çıkacaktır. Bir diğer yöntem, geniş açı objektiflerdir. Geniş açı objektiflerde perspektif etkisi oluşur. Bu perspektif etkisi, fotoğrafımıza derinlik sağlar. Fotoğrafımıza derinlik hissi kazandırabilmemiz için üçüncü eylem ise yanal ışık kullanımıdır. Yani kullandığımız ışık, eğer çektiğimiz objenin yan tarafından vuruyor ve objenin formunu ortaya çıkarıyorsa, fotoğrafımıza üçüncü boyutu kazandırmış oluyoruz.

derinlik4Fotoğrafta kompozisyon ögelerini iyi vurgulamak için, ekipmanımızı çok iyi tanımamız gerekmektedir. Çünkü sürekli yanımızda taşımamız gereken ekipman parçalarının yanında, bunları nerede ve nasıl kullanmamız gerektiğini bilmek, ekipmanımızı çok iyi tanımaktan, ekipmanımızın sınırlarını çok iyi belirlemekten geçer. Diyelim ki yanımızda tele objektif yok, sıradan bir objektif var. Bu objektifle üçüncü boyut kazandırılmış fotoğraflar elde etmek için yapılması gereken, açık diyafram kullanmak olacaktır.

Fotoğrafla ilgilenen kullanıcıların, ekipmanlarını daha iyi tanımak için, çeşitli açılardan, farklı objektiflerle, farklı diyafram aralıklarıyla çok sayıda fotoğraf çekip, sonuçlarını değerlendirmeleri ve en iyi sonucu bu şekilde elde edecekleri tavsiye edilmektedir.

derinlik16

Alan derinliği uygulanarak farklı değer ve objektifler kullanılarak elde edilmiş fotoğraf örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir