Fotoğrafta Işıkla Boyama Tekniği | SayKoMedya

Fotoğrafta Işıkla Boyama Tekniği

ışıkla boyama9Fotoğrafta Işıkla Boyama Tekniği

Fotoğrafta kullanılan ve farklı bir teknik olan, ışıkla boyama ya da sıvama tekniği olarak adlandırılan tekniği inceleyeceğiz.

Bu tekniği uygularken, kapalı ya da karanlık bir ortamda, bir ışık kaynağı yardımıyla çekmek istediğimiz nesneyi ya da objeyi ışıklandırıyoruz. Ortam karanlık olduğu için, sadece ışık kaynağından çıkan ışığın, objenin üzerine düşüşünü görüyoruz. Buna ışıkla sıvama tekniği adı verilmektedir. Böyle bir fotoğraf çekmek istediğimizde tamamen karanlık bir ortam gerekmektedir. Enstantane, yani perde hızını 1 saniyenin altına düşürmemiz uygun olacaktır. 2, 5, 10, 15 saniye perde hızı gibi bir değer vererek uzun bir pozlama yapmak, çekeceğimiz fotoğrafın, istediğimiz sonucu vermesi bakımından önem taşır. Çünkü ortam karanlık olduğu ve ışık kaynağı zayıf olduğundan, yeterli ışığı alabilmesi için perdenin uzun süre açık kalması gerekmektedir. Bir diğer önemli nokta, diyafram değerini mümkün olduğu kadar yüksek tutmak, yani diyaframımızı kısmak olacaktır. 16 ya da 22 diyafram değerleri, uygun bir seçim olacaktır. Bu şekilde uzun pozlama süresinde, fazla pozlamadan dolayı, fotoğrafımızda patlamalar meydana gelmesini önlemiş oluruz.

ışıkla boyama11Işıkla sıvama tekniğinde en önemli koşullardan biri de makinemizi sabitlememizdir. Bir tripod kullanmak, bu tekniği kullanmanın en önemli kurallarındandır.

Bir el feneri yardımıyla, bu tekniği kolay bir şekilde uygulayabiliriz. El fenerinin önünde kullanacağımız farklı renklerde bir kaç jelatin işimizi görecektir. Dikkat etmemiz bir diğer nokta, böyle bir fotoğraf çekmek istediğimizde üzerimizdeki giysilerin koyu renkte olmasıdır. Açık renk giysiler, karanlık ortamda kullanacağımız ışıkların, üzerimizden objeye yansıyarak, fotoğrafımızda istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olurlar.

Hepinize bol fotoğraflı günler değerli fotoğraf tutkunları.

 

Işıkla boyama tekniği uygulanarak elde edilmiş örnek fotoğraflar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir