Fotoğrafta ISO (ASA) nedir? | SayKoMedya

Fotoğrafta ISO (ASA) nedir?

iso7Fotoğrafta ISO (ASA) nedir?

ISO, filmimizin ya da sensörümüzün ışığa duyarlılığını anlatmak için kullanılan uluslararası bir terimdir. Bununla ilgili, önceleri ASA ve DIN kavramları kullanılmaktaydı. Ancak daha sonra ISO adı altında tek bir tanım kullanılmaya başlandı. ISO değerleri 50, 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400 gibi birbirinin iki katı olarak artış gösteren değerlerle ifade edilir. ISO değeri yükseldikçe sensörün ya da filmin ışığa duyarlılığı da artmaya başlar, ancak fotoğraf kalitesinde düşüş gözlemlenir.

En iyi fotoğraf kalitesini alabilmemiz için, aslında mecbur kalmadıkça her zaman en düşük ISO değeri tercih edilmelidir. Ancak her koşulda, en düşük ISO değerlerini kullanmamız mümkün olmayabilir. Düşük ışık koşullarında pozlandırma uzayacağı için, tripod ya da flash kullanmamız gerekebilir. Bulunduğumuz ortam dolayısıyla her koşulda tripod ya da flash kullanamayabiliriz. Bu durumda mecburen ISO (ASA) değerini yükseltmemiz gerekecektir. Yüksek ISO değeri kullanmak, aslında bir tercih meselesi değil, ışık koşullarının getirdiği bir zorunluluk halidir.

iso5Düşük ışık koşullarında çekeceğimiz fotoğrafın daha fazla ışık alması için, ISO değerini gereğinden fazla yükseltecek olursak, fotoğrafımızda noise dediğimiz kumlanma durumu ortaya çıkacak ve istenmeyen bir görüntü oluşacaktır. Bunu önlemenin en iyi yolu, önce mümkün olduğu kadar diyafram ve enstantane değerleriyle oynamaktır. Son başvurmamız gereken ayar ISO değeri olmalıdır.

 

 

ISO (ASA) değerleriyle oluşturulmuş örnek bilgi fotoğrafları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir