Fotoğrafta Kritik An | SayKoMedya

Fotoğrafta Kritik An

kritik an10Fotoğrafta Kritik An

Bugün fotoğrafta, önemli bir kompozisyon kuralından sözedelim. Fotoğrafta kritik an. Özellikle hareketli fotoğraflar çekerken, hareketin başlangıç, gelişme ve sonu bölümleri vardır. Bunlardan herhangi birinde deklanşöre basıldığı zaman o fotoğrafın görsel değeri daha fazla olacaktır. Çünkü o anı geri getirmek mümkün olmadığı için, fotoğrafın kompozisyonla birlikte değeri daha da artacaktır. Yani öyle bir anda deklanşöre basılmalıdır ki, o fotoğrafa bakanlar o anı hissedebilsin. Dolayısıyla kritik an kavramı, kompozisyonun en önemli kurallarından biridir.

Fotoğraf tarihine baktığımızda önemli sayılan birçok fotoğraf, kritik anda çekilmiş fotoğraflardır. Ünlü fotoğrafçıların, hep kritik zamanlarda deklanşöre basarak ölümsüzleştirdiği fotoğrafları görmekteyiz. Dolayısıyla buradan şu sonucu çıkarabiliriz. Fotoğraf çektiğimiz zaman, eğer kritik bir an yakalayıp fotoğrafımızı çekersek, çektiğimiz bu fotoğraf, kalite anlamında bir basamak daha yukarı tırmanmış olacak ve değeri artacaktır. Ancak kritik anda fotoğraf çekmek o kadar kolay değildir. Çünkü hareketli bir obje çekeceğimiz için, hareketin en son noktasını hesaplayarak deklanşöre basmamız gerekmektedir. Hızlı olmamız, kullandığımız ekipmanı çok iyi tanımamız ve çok fazla fotoğraf tecrübemizin olması lazımdır.

??????????Fotoğrafta kritik an çekerken birkaç önemli ipucunu şöyle sıralayabiliriz. Bunlardan bir tanesi, çektiğimiz hareketli objenin hareketinin sonunu kestirip ona göre deklanşöre basmak, ikincisi makinemizin elverdiği ölçüde seri çekimde kullanmak, çünkü saniyede 4-5 kare çektiğimizde çektiğimiz fotoğraflardan biri, büyük ihtimalle hareketin önemli bir bölümünü, sonunu, ya da bir kritik anı yakalayacaktır. Bir diğer önemli nokta da yüksek enstantane kullanmaktır. Hareketli objenin hareketini tam olarak yakalayabilmemiz için enstantane yüksek tutulmalıdır. Örnek vermek gerekirse, 1/125, 1/250, 1/500 gibi enstantane değerleri  kullanırsak, o hareketi çarpıcı bir şekilde yakalamamız mümkündür.

Bu arada kompakt makinelerle fotoğraf çeken arkadaşlarımıza bir uyarıda bulunalım. Kompakt makinelerde, deklanşör gecikmesi dediğimiz bir olay vardır, yani deklanşöre basıldıktan 1 ya da 2 saniye sonra fotoğraf çekilecektir. Bu yüzden kritik an fotoğrafları çekecekleri zaman, bu durumu hesaba katıp deklanşöre 1 saniye daha once bastıklarında muhtemelen gecikme giderilecek ve güzel, farklı bir fotoğraf elde deceklerdir.

Hem fotoğrafa yeni başlayanlar, hem de ileri aşamada olan arkadaşlarımız, bol bol fotoğraf çekerek, kritik anlarda nasıl hareket etmeleri gerektiğini tecrübelerine yansıtıp daha güzel, daha farklı, daha orjinal fotoğraflar oluşturabilirler.

Herkese bol fotoğraflı günler.

Fotoğrafta kritik an oluşturularak çekilen fotoğraf örnekleri

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir