Fotoğrafta Pozlama | SayKoMedya

Fotoğrafta Pozlama

pozlama3Fotoğrafta Pozlama

Fotoğrafta pozlama ya da pozlandırma, görüntü oluşumunu sağlamak amacıyla sensörün ya da filmin ışığa maruz bırakılma olayıdır. Deklanşöre bastığımız anda, seçtiğimiz diyafram değeri kadar miktarda ve seçtiğimiz enstantane değeri kadar bir sürede sensor üzerine ışık düşer ve görüntü oluşumu sağlanmış olur. Fotoğraflarımızın açık ya da koyu çıkması tamamen pozlandırma konusuyla alakalıdır. Eüer sensor üzerine düşen ışık, gereğinden az ise fotoğraflarımız koyu çıkacak, eğer gereğinden fazla ise fotoğraflarımız açık ve beyaza doğru gidecektir.

Doğru pozlandırma yapabilmemiz için, öncelikle ışığı doğru ölçebilmemiz gerekiyor. Bunun için pozometre denilen aletler kullanılmaktadır. Pozometre yardımıyla elde ettiğimiz değerleri fotoğraf makinesine aktarıyoruz ve doğru değerlerde bir pozlandırma sağlamış oluyoruz.

wbEXPCOMPAEBMakine içerisinde yer alan pozometreler, yansıyan ışığı ölçtüğü için, bize her zaman doğru sonuç vermeyebilir. Bu yüzden el pozometrelerini kullanmak daha doğru olacaktır. Doğru pozlandırma elde edebilmek için birinci kuralımız pozometreyi doğru kullanabilmek, ikincisi de bu elde ettiğimiz veri değerlerini, doğru bir şekilde makineye aktarabilmektir. Bunun için de bir tripod ihtiyacımız olabilir, ya da makinemizin sarsıntısını engelleyecek, yaslanabileceğimiz her hangi bir zemin bulabilmektir.

pozlama11

 

 

Doğru ve yanlış, kısa ve uzun pozlamalara öğrnek fotoğraflar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir