Gece Fotoğraf Teknikleri | SayKoMedya

Gece Fotoğraf Teknikleri

gece çekimleri10Gece Fotoğraf Teknikleri

Bu yazımızda sizlere gece çekim tekniklerinden söz edelim. Gece çekimlerinde dikkat edilmesi gerekenler, kullanılması gereken parametreler ve yapılacak ayarlardan sonra, nasıl güzel bir gece fotoğrafı çekebiliriz, bunları öğreneceğiz.

Gece fotoğrafları dediğimiz zaman, aklımıza gelen zaman dilimi, özellikle güneşin batmasından sonraki yarım saat ya da bir saatlik zaman dilimidir. Çünkü bu zaman diliminde gökyüzü yavaş yavaş koyu bir ton almaya başlar, özellikle mavi tonlar hakim olmaya başladığında örneğin şehrin ışıklarıyla birlikte, mavi tonu da görmek isteyebiliriz. Bu yüzden bu zaman dilimini kullanıyoruz.

Gece fotoğraf çekerken dikkat etmemiz gereken birkaç önemli noktayı ele alalım. Bunlardan en önemlisi, düşük ışık şartlarında çalışacağımız için enstantanemiz de düşecektir. Yani 1/8, 1/4, ya da saniyelerle ölçülen enstantaneler kullanmamız gerekecektir. Böyle bir çekim yaparken fotoğraf makinemizi elimizde tuttuğumuzda titremeler oluşacaktır. Gece fotoğrafının olmazsa olmaz kuralı, makinemizi bir yere sabitlemektir. Bunu kesinlikle uygulamak, en önemli koşuldur. Mümkünse bir tripod, eğer o an yoksa makinemizi koyabileceğimiz düz bir zemin, duvar ya da makinemizi sabitleyeceğimiz uygun bir yer, bunun için yeterlidir.

gece çekimleri4

Tripoda rağmen fotoğraflarımızda, düşük enstantaneden kaynaklanan bir flu görüntü oluşabilir. Bunun nedeni, özellikle deklanşöre basarken, fotoğraf makinesinde çok az da olsa bir hareket söz konusu olmaktadır. Aynı zamanda eğer bulb modunu kullanıyorsak, deklanşörden elimizi çekmediğimiz zaman diliminde, perde açık kalacağı için elimizi çekerken de bir titreme, bir hareket söz konusu olacaktır. Bunu engellemenin en kolay yolu da kablo deklanşör, ya da uzaktan kumanda dediğimiz aparatları kullanmaktır. Zaten kablo deklanşör ve uzaktan kumanda, gece çekiminde kullandığımız, yardımcı araçlardır.

gece çekimleri17Bulb modu demişken, hemen o konuya da bir açıklık getirelim. Bulb modu, makinemizde, 30 saniyenin altında çekimler yapacağımız zaman devreye giren bir özelliktir. Normalde üreticiler, fotoğraf makinelerine 30 saniyelik bir perde hızı koymaktadırlar. Bu süreden daha fazla çekim yapmak istediğimizde, örneğin 1 dakika, 3 dakika, 5 dakika gibi, perdenin o kadar süre açık kalmasını sağlamamız gerekir. Bu açık kalma süresini, bulb modunu kullanarak belirleyebiliriz. Bulb modu genelde çok kapalı gökyüzü çekerken, tamamen karanlık bir ortamda gece fotoğrafları çekerken, ayın veya yıldızların hareketini çekerken kullanabileceğimiz bir özelliktir.

Gece manzara fotoğrafı çekmek istiyorsak, flash çok fazla bir işe yaramamaktadır. Ancak manzaranın önünde bir insane objesi varsa ve aynı zamanda o insan objesiyle birlikte manzarayı fotoğraflamak istiyorsak flash kullanılabilir.

Bütün bunları göz önüne aldığımızda gece çekimlerinde en önemli 3 kuralı her zaman aklımızda tutmalıyız.

  1. Düşük perde hızı (enstantane),
  2. Açık diyafram
  3. Makineyi sabitlemek

Gece fotoğrafı çekerken kullanacağımız bir diğer aksesuar da objektifler olacaktır. Manzara çekimine uygun olan her türlü objektifi kullanabileceğimiz gibi, objektifimizin diyafram açıklığı ne kadar fazlaysa, düşük ışık şartlarında çekilen fotoğrafların kalitesi de o kadar yüksek olur. Mesela 2.8 diyafram açıklığı olan bir objektif, 3.5 ya da 4.0 diyafram açıklığı olan bir objektife göre daha kaliteli fotoğraflar elde etmemizi sağlayacaktır.

Gece fotoğraf çekimlerinde, eğer çok tecrübemiz yoksa poz ölçümünü, pozometresini yani ışık ölçümünü makinemize bırakmak zorundayız. Burada şöyle bir olumsuzluk söz konusu olabilir. Gece çekimi yaptığımız ortamda, bir noktada kuvvetli ışıklar varsa, makinemizin pozometresi yanılabilmektedir. Doayısıyla o ışık kaynağından ölçüm alıp, bize istediğimizden daha az pozlanmış, karanlık fotoğraflar verebilir. Bunu gidermenin en güzel yolu da poz taraması dediğimiz olaydır. Çektiğimiz pozun bir altında, bir üstünde birkaç fotoğraf daha çekersek, böylece daha az hayal kırıklığına uğramış oluruz ve daha başarılı fotoğraflar elde edebiliriz.

Bir konu üzerindeki açıklamalarımızın daha iyi anlaşılabilir ve daha akılda kalıcı olması açısından aynı konuyu birden fazla makalemizde farklı şekilde ele almaya çalışıyoruz. Amacımız birlikte daha iyi bilgilenmek ve siz değerli okuyucularımızın beğenizini kazanmaktır. Bol fofoğraflı günler.

Gece fotoğraf çekim tekniği kullanılarak elde edilmiş örnek fotoğraflar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir