Günbatımı Fotoğraf Teknikleri | SayKoMedya

Günbatımı Fotoğraf Teknikleri

günbatımı11Günbatımı Fotoğraf Teknikleri

Bugünkü konumuz, günbatımı fotoğraf teknikleri olsun. Günbatımı fotoğrafı çekmek istediğimizde, yanımızda bulundurmamız gereken ekipmanlar, dikkat edeceğimiz noktalar ve uygulamamız gereken ayarlardan söz edelim.

Mesela deniz kenarındayız ve uzak bir ufuk çizgisindeki batmak üzere olan güneşle birlikte yakınlarındaki objelerle güzel bir manzara fotoğrafı çekmek istiyoruz. Böyle bir fotoğraf çekmek için, öncesinde, güneş çok yüksekte olmasa da denizdeki parlaklığı önlemek için polarize filtre kullanmamız gerekecektir. Fotoğraf çektiğimiz sürede, güneş yavaş yavaş batmaya devam edeceği için, bu durumda kullanmamız gereken en önemli ekipman tripod olmalıdır.

Güneş her gün farklı noktalardan batmaktadır. Bu yüzden fotoğraf çekmeyi istediğimiz ortamda, çekim yapmadan önce bir kaç gün güneşin battığı hareketleri ve noktayı izlemek, oluşan ışık şartlarını gözlemlemek fotoğraf çekeceğimiz gün bize oldukça fayda sağlayacaktır.

günbatımı10Önceki konularımızda altın kesim kuralını görmüştük. Altın kesim kuralı, bütün kompozisyonlarda önemli olduğu gibi, manzara fotoğraflarında oldukça öne çıkmaktadır. Ufuk çizgisini, yani karayla denizin birleştiği noktayı kadrajımızda ortalamamız doğru olmaz. Alt ya da üst kısımlara yakın bir yere getirmek doğru bir tercih olacaktır. Kadrajımızda eğri bir yer bulumaması dikkat edilmesi gereken bir kuraldır. Sağa ya da sola yatık bir ufuk çizgisi, kötü bir kompozisyonun ortaya çıkmasına neden olacaktır. Yani ufuk çizgisinin, kadrajımızda mümkün olduğu kadar paralel olarak yer alması sağlanmalıdır.

Güneşe karşı bir çekim yapılacağı için, objektifimize güneş girecektir. Bu durum harelenmelere (üzerinde parlak çizgiler görünmek, dalgalanmak) yol açacaktır. Bunu önlemenin en akıllıca yolu parasoley kullanmaktır. Özellikle tele objektiflerle fotoğraf çekmek istediğimizde, parasoley kullanarak, güneşin yanlardan objektifimize sızıp görüntüyü bozmasını engelleyebiliriz.

Hepinize bol fotoğraflı günler.

 

Günbatımı Fotoğraf Teknikleri kullanılarak elde edilen örnek fotoğraflar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir