Gündoğdu Köyünden | SayKoMedya

Gündoğdu Köyünden

Gündoğdu köyünün geçmişi, bundan 3500-4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bursa’nın bilinen en eski yerleşim birimlerindendir. Son olarak 1922 yılında köyü Rumlar boşaltmış ve yerine 1924 yılında Yunanistan’ın İskeçe ili, Kurular köyü muhacırları ve Vodina Pomakları yerleştirilmiştir. Köyde 2000 yılından bu yana her yıl Temmuz ayında panayır düzenlenmektedir. Bu panayırın Gündoğdu köyünde yapılmasının nedeni ise, köyün Batı Trakyalı hemşehrilerin köyü olması ve bunun yanında köyün piknik alanının bulunması, bu tür etkinlikler için ideal bir yer olması, çok büyük etkendir.

Gündoğdu Köyü, Bursa Osmangazi ilçesine bağlı, şehir merkezine 18 km uzaklıkta, 600 hane ve 2000 üzerinde nüfusa sahip, Bursa’ya hakim bir tepe üzerine kurulmuş, Gemlik körfezi ve Bursa’yı gören bir köydür. Rakım 400 metre civarındadır.

Ben de, 13 Nisan 2013 Cumartesi günü 2 arkadaşımla birlikte fotoğraf çekmek amacıyla geldiğim bu köyde, Gündoğdu manzaraları değil de, bu köyden rahatça görülebilen Gemlik körfezini amatörce çekmeye çalıştım ve sizlerle paylaştım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.