Makro Fotoğraf Teknikleri | SayKoMedya

Makro Fotoğraf Teknikleri

makro18Makro Fotoğraf Teknikleri

İlkbahar aylarına girdiğimiz şu günlerde, fotoğraf tutkunu arkadaşlarımızın makro fotoğraf çekmek için fırsat kolladıklarını tahmin edebiliyoruz. Makro fotoğraf, sonuçları çok güzel olması ile birlikte, biraz zahmetli, bunun yanında da bazı ekipmanlarımızı hem iyi tanımak, hem de edinmek gereken bir fotoğraf türüdür.

Makro fotoğrafta hangi tür ekipmanlardan faydalanıyoruz, ya da ekipmanları edinemediğimiz durumlarda nasıl çekim yapabiliriz, bunlardan söz etmek istiyoruz.

Makro fotoğraf çekerken en önemli unsurlardan bir tanesi, makro objektiflerdir. Makro objektiflerde önemli olan, büyütme derecesidir. Büyütme derecesi dediğimiz olay şudur: 1 cm², fotoğrafa da 1 cm² olarak yansıyacaktır. Bu da grafik olarak 1/1 olarak görünür. Bunun yanında ½, ¼ gibi biraz daha geniş kadrajlı makrolar çeken objektifler vardır. Ancak ideal olanı 1/1 dir.

makro2Makro objektifimiz yok ve makro fotoğraf çekmek istiyoruz. Bunun için neler yapabiliriz? Normal objektifin önüne bir tür filtre görevi gören bir lens takıp, normal objektifimizin yakınlaşma değerini arttırarak fotoğraf çekebiliriz. Ancak bunlar, sonuçta çok kaliteli makrolar üretmemize yardımcı olamazlar. Sadece bir tür farklı bir yoldur. Bunun gibi, objektifimizle makinemizin gövdesi arasına takacağımız uzatma tüpleri de odak mesafesini kısalttıkları için, bir tür makro çekmemize yardımcı olurlar. Ancak ışık daha fazla yol katedeceğinden dolayı ışık geçirgenliğini azaltırlar. Makro çekerken kullanabileceğimiz bir diğer metod da ters objektif metodudur. Bu metodda yine bir objektifimiz var ve bu objektifin önüne ters bir objektif takıyoruz. Bunun için arada uyumlu bir bayonet kullanmamız gerekir ki objektifimizi, bir diğer objektifin üzerine monte edebilelim. Böylece alan derinliği biraz daha azalacak ve  daha iyi makrolar çekebileceğiz.

Makro çekim yaparken net alan derinliği çok kısa olacaktır. Dolayısıyla ne alan derinliğini arttırmak için kısık diyafram kullanmamız gerekir. Kısık diyafram da bize düşük enstantaneler getirecektir. Düşük enstantanede titremeyi önlemek için bir tripota ihtiyacımız olacaktır. Tripod, makronun vazgeçilmez elemanlarından biridir diyebiliriz. Bunun yanında deklanşöre basarken makine, belirli bir miktar sarsılacaktır. Bu titreşimi de, uzaktan kumanda ya da makinenin self timer özelliğini kullanarak engellememiz mümkün olacaktır.

makro6Makro fotoğraf çekerken dikkat edilmesi gerekenlerden bir tanesi de ışığı doğru bir şekilde kullanmaktır. Bu yüzden çekeceğimiz objenin üzerinde düşen ışığı iyi takip ederek bir kompozisyon belirlememiz gerekir. Çünkü ışığın yardımıyla da çok çeşitli, farklı kompozisyonlar elde edebiliriz. Örneğin yapraklar üzerinde bir ters ışık etkisiyle çok güzel yaprak silüetleri fotoğraflayabiliriz. Bunun yanında direkt güneş ışığı ya da direkt flash ışığı, çekeceğimiz nesnenin üzerinde patlamalar ve çok sert kontrastlar oluşturabilir. Bunu engellemek için mutlaka bir flash kullanmamız gerekiyorsa, flashın önüne bir aydınger takabiliriz. Dolayısıyla flashın ışığını biraz daha azaltmış oluruz, ya da flashımız yok, ışık ta çok farklı bir açıdan geliyor, yanımızda taşıyacağımız farklı türde yansıtıcılar kullanabiliriz. Ayrıca bunların çok pahalı malzemeler olmasına gerek olmayıp, alüminyum folyo bile işimizi görecektir. Fotoğraf tutkunlarının ışığı kendi imkanlarıyla yönlendirmeyi sağlamaları açısından yanlarında bulunması gereken bir malzemedir.

Makro fotoğrafçılıkta önemli olanlardan bir tanesi ekipmanımızı iyi tanımaktır. Yani kullandığımız malzemeleri ne kadar iyi tanırsak, o kadar iyi fotoğraflar çekebiliriz ve iyi sonuçlar alabiliriz.

 

Makro çekim teknikleri uygulanan örnek fotoğraflar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir