Objektifler | SayKoMedya

Objektifler

objektifler2Objektifler

Fotoğraf makinemizin ön bölümüne taktığımız parçaya objektif diyoruz. Bu parçalar lens diye de tanımlanabilmekte ancak, objektifin içinde birden fazla lensler, bir bütün olarak objektifi oluşturmaktadır. Bu yüzden doğru olan tanımlama objektif olmalıdır. Objektifler, fotoğrafın kontrastını, keskinliğini, renk değerlerini ve kalitesini ciddi anlamda etkileyen önemli bir parçadır.

Öncelikle normal açılı dediğimiz objekrifler vardır ve insan gözünün gördüğü 50 mm ile 46 mm arasında bir açıya sahiptir. 50 mm açılı bu objektiflere biz, normal objektif diyoruz. Zoom özellikleri yoktur, gördükleri açı sabittir ve insan gözüne yakın görüş sağlayan değerlere sahiptirler.

Bunun yanında 35 mm’nin altında, 6 mm’ye kadar inebilen, yani 10 mm, 16 mm, 20 mm gibi objektiflere de geniş açı objektifler diyoruz. Geniş açı objektiflerin görüş açıları çok daha fazladır. Yaklaşık 200 mm’ye kadar bir görüş açısı sağlarlar. Dolayısıyla insan gözünden çok daha fazla bir alanı bize fotoğrafta verirler.

objektifler4Zoom objektif dediğimiz, yani sabit milimetrik olmayan, üzerindeki çeşitli lensler yardımıyla birkaç açıyı barındıran objektiflerdir. Bu objektifi makinemize taktığımızda birçok açıyı, bu objektifi değiştirmeden elde edebiliriz. Bu nedenle profesyonel fotoğrafçılıkta, genellikle bu tür objektifler tercih edilmektedir.

Tele zoom dediğimiz objektifler, genelde 100 mm ile 200-300-400-500 mm arasında olan, yine zoom özelliğini barındıran ve bize farklı açılardan daha uzaktaki nesneleri çekmemize yardımcı olan objektiflerdir.

Bir de fotoğraf makinelerinde kit lens denilen bir tanımlama vardır. Genellikle fotoğraf makinesi üreticileri, fotoğraf makinesinin üzerinde, kullanıcıya daha fazla hitap edebilmek için, bir lens vermektedirler ve buna kit lens adı verilmektedir. Yani fotoğraf makinesi ile birlikte verilen lenslere kısaca kit lens diyoruz. Kit lensler genelde geniş açıyı ve hafif bir zoom’u içinde barındırırlar. Örnek vermek gerekirse, 18-55 mm, 17-55 mm, 18-105mm gibi lensler, fotoğraf makinesi ile birlikte verilen kit lenslerdir.

objektifler5

 

Farklı objektiflerle elde edilmiş örnek fotoğraflar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir